Start Trymowanie

Co to jest trymowanie, czemu służy i jakie psy należy trymować??

 

Wszystkie psy szorstkowłose czyli większość terrierów m.in. popularne "westy", foksteriery, a także sznaucery i "szorskie" kundelki powinny być trymowane.

 

Co to jest trymowanie i czemu służy??

Trymowanie jest to zabieg polegający na usuwaniu martwej sierści ze skóry zwierzęcia przy pomocy specjalnego nożyka trymerskego.

Trymowanie poprawia jakość włosa, zmniejsza wzrost podszerstka, poprawia kolor sierści, a także eliminuje problem gubienia włosa w domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego męczyć psa trymowaniem ?? A może tak po prostu ostrzyc ??

Strzygąc psy zwykle ścina się zarówno żywy jak martwy włos okrywowy. Martwy, matowy włos po strzyżeniu pozostaje więc w skórze i niekoniecznie z niej wypada. Niestety z każdym strzyżeniem niepożądany efekt jest bardziej widoczny, a pozostawiony martwy włos utrudnia wzrost nowego. Skutkiem wieloletniego strzyżenia jest miękka, czasami pokręcona, matowa szata. Dzięki trymowaniu natomiast usuwa się na bieżąco martwy, matowy włos okrywowy, a na jego miejsce odrasta nowy, lśniący, szorstki włos. Szata zachowuje więc naturalną, wysyconą barwę i prawidłową dla danej rasy strukturę.

 

Poniżej zdjęcia psów tej samej rasy - oba zdjęcia zrobione przed kąpielą piesków w salonie.

Szata nierodowodowego westa trymowanego                      Rodowodowy west strzyżony przez kilka lat

 

Zaletą trymowania jest niewątpliwie fakt, iż szorstki włos dużo łatwiej utrzymać w czystości, gdyż trudniej się brudzi, nie kołtuni się, dłużej moknie i łatwiej zmywa się z niego brud. Nieporównywalnie łatwiejsza jest więc pielęgnacja na codzień np. białego westika z szorstkim włosem niż białego westa z pokręconą, puszystą sierścią "przyciągającą" każdy pyłek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Trymowanie boli"

Oczywiście trymowanie wymaga więcej pracy i czasu od groomera niż strzyżenie maszynką, dlatego nieprofesjonalni groomerzy opowiadają historie, że trymowanie jest bolesne dla psa. Wiadomo, iż każde zwierzę nieco inaczej może reagować na taki zabieg, ale podczas trymowania usuwa się martwy włos który słabo tkwi w skórze. Nigdy nie wyrywa się żywego mocno utwierdzonego włosa więc na ogół psy trymowanie znoszą podobnie jak strzyżenie.

Należy też wzrócić uwagę na to, iż mimo, że trymowanie trwa nieco dłużej niż strzyżenie to pies w tym czasie ma więcej swobody i ja np. pozwalam psom siedzieć lub leżeć na stole, a także zmieniać pozycje, gdyż nie operuje się w tym czasie niebezpiecznymi narzędziami więc nie ma potrzeby unieruchamiania psa w taki sposób jak przy strzyżeniu.

 

Kiedy nie należy trymować??

Czasami zdarza się tak, że pieski rodzą się z nieprawidłowym dla danej rasy gatunkiem szaty lub w zależności od jakości włosa niektóre psy już po kilkukrotnym ostrzyżeniu zamiast "szczeciny" posiadają miękką, puszystą szatę. Trymowane takiego włosa jest zwykle niemożliwe lub możliwe, ale nieprzyjemne dla zwierzęcia, a efekt jednej wizyty mało efektowny dla właściciela. W takich sytuacjach nie polecam więc trymowania tylko strzyżenie. Strzyżenie polecam też osobom, które nie są w stanie przyjeżdżać z psiakiem do salonu systematycznie, a po każdej wizycie chcą mieć "gładziutkiego" pieska w sportowej fryzurce i kilka miesięcy spokoju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybór należy do Państwa.